logo Baner
youtube facebook
Baner strona główna

karuzela

Mapa pełny ekran - aktywność 6h


mapaWyjątki z historii elektrotechniki


Wiek XIX

Rozwój cywilizacji nie przebiega jednostajnie ani liniowo. Były i są takie czasy, w których panuje zastój i takie w których cywilizacja gwałtownie przyspiesza. Dla zaistnienia wyraźnego postępu, muszą być spełnione warunki odpowiedniego czasu i miejsca, w których utalentowany człowiek, o otwartych horyzontach myślowych, znajdzie możliwość działania.
Zdjęcie 001
Takimi właściwościami charakteryzowała się połowa osiemnastego, oraz całe dziewiętnaste stulecie naszej ery, które nie bez powodu nazwano wiekami pary i elektryczności. O ile później, wiek XX charakteryzował się doskonaleniem już wymyślonych teorii naukowych i co raz lepszym ich praktycznym wykorzystaniem, o tyle wiek XIX obfitował w nowe idee i pomysły tworzone na bazie oświeceniowego racjonalizmu.


Czytaj dalej

Informacje o fotografi po najechaniu kursoremZdjęcie 002 Zdjęcie 003
Zdjęcie 004

Zdjęcie 005


Wtedy też stworzone zostały podwaliny, pod działanie urządzeń elektrycznych i elektromagnetycznych, takich jak telegraf, telefon i radio. Zdjęcie 006 Doszło do wielkiego przyspieszenia cywilizacyjnego i gospodarczego. Przy zachowaniu kolejności wymienionej powyżej, czas budowy grup tych aparatów i urządzeń był bardzo zbliżony, a ich konstruowanie przebiegało w zgodzie z istniejącymi w danym czasie możliwościami technicznymi i wytwórczymi. W każdej z grup powstawały najpierw wersje przewodowe, a dopiero w drugiej kolejności bezprzewodowe, oparte na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych.
Telegraf

Telegraf , jako zasada przekazu informacji przy pomocy umownych znakow, jest bardzo starym i ciągle udoskonalanym urządzeniem. Najpierw funkcję tę spełniały znaki dymne z ogniska i odgłosy bębnów. Później pojawił się telegraf optyczny w formie błysków światła odbijanych od luster, a jeszcze później konstrukcje telegrafu semaforowego. Na samym końcu wymyślono telegrafię przewodową, a po niej radiową, która pozwala na przekaz i odbiór informacji z dowolnie poruszających się obiektów.
Zdjęcie 007 Zdjęcie 008 Zdjęcie 009 Zdjęcie 010


Telefon

Telefon spełnił potrzebę człowieka dotyczącą przekazu werbalnego, czyli głosowego - na odległość. W różnym czasie powstawały różne formy i odmiany systemów i aparatów telefonicznych.
Zdjęcie 011 Zdjęcie 012

Zdjęcie 013


Prowadzono też próby nagrywania i odtwarzania głosu i muzyki.
Zdjęcie 014 Zdjęcie 015


Radio

Radio i radiotechnika, powiązane są ściśle z odkryciem zjawiska rozchodzenia się fal elektromagnetycznych i ich innych właściwości fizycznych.
Zdjęcie 016 Zdjęcie 017 Zdjęcie 018 Zdjęcie 019 Zdjęcie 020 Zdjęcie 021

Zdjęcie 022
Inne

W rozwój cywilizacji wpisuje się jeszcze jedna, szczególna dziedzina. To wojskowy militaryzm i próby osiągnięcia przewagi wojennej nad przeciwnikiem. Pomimo cierpień i nieszczęść, które niosą ze sobą wojny, są one także czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego i mają na niego wielki wpływ. Zdjęcie 023 Ciekawym przykładem, jest pokazana na początkowej fotografii wieża widokowa w Paryżu, której powstanie uświetniło wystawę międzynarodową, jaka miała miejsce w tym mieście w roku 1889, z okazji setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej. Obiekt otrzymał pozwolenie budowlane na 20 lat, a później planowane było jego rozebranie. Po czasie okazało się, że najważniejszym argumentem za dalszym istnieniem wieży, było zbliżanie się Wojny Światowej i możliwość umieszczenia bardzo wysoko, na jej szczycie anteny radiowej. Dziś po 132 latach obiekt ciągle istnieje i ma się dobrze. Wieża Eiffla

Zdjęcie 024 Zdjęcie 025

Zdjęcie 026Innych ciekawych rzeczy można dowiedzieć się także pod np. linkiem:
I wojna światowa – broń i technologia

Uwaga: Wykorzystane fotografie i materiały pochodzą z polskiej i niemieckiej Wikipedii, oraz za zgodą autora, dr hab. inż. Ryszarda Jana Barczyńskiego profesora z Politechniki Gdańskiej z pracy pt. Jak_pozbywano_sie_drutu.pdf Równanie Maxwella

Andrzej 161OS151